איך עבודה נכונה על מקלדת יכולה לחסוך לכם בעיות צוואר, כתפיים ושכמות?

יואב טלר ישיבה מול מחשב Leave a Comment

האם מקלדת ארגונומית יכולה לעזור עם בעיות הצוואר, שכמות וכתפיים שלכם? התשובה היא כן. אבל… לא הייתי תולה בה את כל תקוות ההחלמה שלכם, אלא רק חלק מהן. בואו נבין למה מקלדת כזו יכולה לעזור, איך המקלדות הרגילות שלכם יכולות לעשות לכם בלגן, ואיך אפשר להשתמש בכל המקלדות בלי ליצור כאבים ומתחים מיותרים.

בואו נתחיל בהנחת הבסיס: כשאנחנו מנותקים מהגוף שלנו והוא עובד על אוטומט, הסביבה החיצונית שלנו מעצבת אותנו ומשפיעה עלינו מאוד. מקלדות, עכברים, כיסאות, מסכים, שולחנות ומרחב העבודה יכולים לאורך זמן להשפיע על הבריאות שלנו משמעותית. יותר מזה, אנחנו ממש יכולים להפוך לתמונת מראה של סביבת העבודה שלנו.

אני אתחיל בהסבר פשוט, מה קורה לנו כתוצאה מהמקלדות השונות, ואחר כך אסביר איך לעבוד עם הגוף כדי להימנע מכל הצרות האלה.

מקלדות של מחשבים ניידים

רובנו משתמשים במחשבים ניידים כיום. מה העניין עם מחשבים ניידים? הם קטנים. בגלל שהם קטנים, הם מקטינים לנו את הגוף. זה קורה בגלל שני דברים:

  1. משטח העכבר נמצא באמצע ולא בצד, היד שלנו נמצאת עליו, והכתף-שכמה נדחסת פנימה.
  2. המסך מחובר למקלדת, מה שגורם לעיניים ולאצבעות שלנו להתקרב, והופך אותנו ללפטופים מתקפלים בעצמנו.
מקלדת של מחשב נייד

מקלדות נפרדות

מקלדת רגילה

בין אם חיברתם לנייד שלכם מקלדת (כל הכבוד) או שאתם עובדים על מחשב נייח, יש שני הבדלים בין מקלדת של נייד למקלדת כזו:

  1. העכבר נפרד ולא נמצא באמצע, מול בית החזה שלכם. זה גורם לזרוע שלכם להיות בצד ולא במרכז, ואצל רוב האנשים זה עדיף, כי הזרוע משתחררת החוצה יותר ואזור הכתפיים מרגיש משוחרר יותר.
  2. יש במקלדות האלו את החלק המיותר בצד ימין, שנקרא numpad, והוא לא נחוץ לרוב האנשים. יש היום מקלדות רגילות שמגיעות בלי החלק המיותר הזה. הוא יכול ליצור בעיות כי הוא תופס מקום יקר, וגורם לעכבר שלכם להידחק רחוק מדי.

מקלדת ארגונומית – למה?

כפות ידיים מקבילות בהתאם למבנה המקלדת

המקלדות הרגילות מעודדות אותנו לעבוד עם הידיים מקבילות כמו בתמונה למעלה. המרפקים שלנו צמודים לגוף, הכתפיים נדחסות לכיוון האמצע, והצוואר גם. כל פלג הגוף העליון נדחס ונוצרת בו היצרות, וכשאנחנו משלבים את זה עם כבדות כלפי מטה, כל בעיות הכתפיים, השכמות והצוואר נולדות.

מקלדת ארגונומית

מקלדת ארגונומית כמו בתמונה למעלה, פותחת את הזוית בין כפות הידיים, המרפקים נפתחים קצת לצדדים, בתי השחי נפתחים, מתח מתרוקן מהכתפיים ומהצוואר. זו הסיבה העיקרית שמשתמשים בה. דבר נוסף שהיא נותנת, זה משטח התמיכה שנמצא לפניה שיכול למנוע ממפרק כף היד להתקפל כלפי מטה.

גם במקלדות האלה יש לרוב את משטח ה-numpad המיותר, אבל אפשר להשיג כאלו בלעדיו.

והכי חשוב: אתם לא חייבים מקלדת ארגונומית.

אין לי מקלדת ארגונומית. ככה אני עובד:

אפשר לעבוד בזוית פתוחה, גם במקלדת רגילה.

כשאתם מחזקים את התפקוד הגופני שלכם, המודעות היא שער הכניסה, אבל עם הזמן נוצרים הרגלים טובים יותר, גם כשהגוף במצב אוטומטי. אני רגיל לעבוד ככה, בעיקר בגלל שהגוף והידיים קודמות להשפעת המחשב על הגוף שלי.

במילים אחרות: השאיפה שלנו צריכה להיות שסביבת העבודה מותאמת לגוף, ולא שהגוף מתאים את עצמו לסביבת העבודה.

אתם לא חייבים כמובן לעבוד ככה, ואז עדיפה לכם מקלדת ארגונומית. היא יכולה לעזור לכם בחיים, אבל היא רק חלק מהפתרון הכולל. אם הגוף שלכם כבד, המקלדת כנראה לא תעשה את כל ההבדל. הנה החלק הכי חשוב של הפתרון הכולל בשביל הצוואר, השכמות והכתפיים שלכם.

איך עובדים עם הזרועות מול המחשב?

  1. הכל מתחיל בעצמות הישיבה, הראש ועמוד השדרה. קראו את המדריך שלי בנושא ישיבה ממושכת כבסיס.
  2. הזרועות שלכם מתחילות מבתי השחי. נסו לשבת בלי משענות יד, ושלחו את כל הזרוע קדימה לכיוון השולחן, מבתי השחי ועד לכפות הידיים.
  3. תנו למרפקים להתקפל מעט ולהישלח החוצה, עד שתרגישו שבתי השחי שלכם נפתחים.
  4. כפות הידיים שלכם לא צריכות להיות מונחות בכבדות על המקלדת. אם הן כבדות, השכמות והכתפיים כבדות גם וזה לא רצוי. הזרועות צריכות לשאת את עצמן ואז הן יהיו קלילות.

מפרק הכתף הוא המפתח כאן. הוא מאפשר לזרועות שלנו לשנות זוית, וליצור זרימה טובה יותר לאורך כל הזרוע, עד האצבעות. פתיחת הזרועות מפסיקה לדחוס אותן לתוך הגוף, ואזור השכמות והצוואר מתרוקנים ממתח.

לבנות את הזרימה הנכונה בגוף זה דבר שלוקח זמן אבל שווה כל דקה של השקעה. אני ממליץ לכם כשלב ראשון לקרוא את המדריך לישיבה ממושכת, שיתן לכם את התשתית לשפר את הישיבה שלכם לאורך זמן.

אם אתם מעדיפים פתרון מותאם אישית אליכם – בואו לשיעור אצלי בקליניקה, או ייעוץ פרטני בסביבת העבודה שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.