בעיות גב ועמוד שדרה: מי גונב לכם את החוליות? ואיך להחזיר אותן למקומן?

יואב טלר שיטת אלכסנדר ושיקום גופני Leave a Comment

הבעיה: פועמת ודולקת בגוף שלנו, מניעה אותנו לעשות מעשה.

כשכואב לנו הגב, תמיד ננסה להזיז קצת את המקום, ננוע באי נוחות, מחפשים אחר הקלה. ובעצם, זו מלכודת קטנה. כי הכאב גורם לנו להתמקד רק בו; אבל בעצם, הוא מחובר לאיברים שמעליו ומתחתיו, שמשפיעים עליו מאוד.

אנחנו רגילים לחשוב שהצרות נפלו עלינו, ושפתאום התחילה הבעיה; אנחנו חושבים שיש איזו חוליה סוררת או דיסק סורר שעושים בעיות, ואין קשר לשאר הגוף, אין קשר אלינו. לא שואלים מה עשינו שגרם לבעיה, ואם כבר שואלים, התשובות נוטות להיות פשטניות מדי ולא מועילות. נוצר מצב בו מכבים את השריפה של המקום הכואב בלי להתייחס למה שגרם לה – ואז סביר להניח שהיא תחזור שוב לבעור.

למה הבעיה חוזרת שוב ושוב?

אחרי שהמצב האקוטי שוכח ונרגע, אם בעזרת עיסוי, טיפול, משככי כאבים או פשוט מנוחה וזמן, אתם חוזרים לעצמכם. ודווקא פה קבור הכלב: כי יש משהו שאתם עושים שיגרום לכאב לחזור בעוד שבועיים או חודשיים. האם חשבתם על האפשרות הזו? ואם כן, האם סיפרו לכם מה אתם עושים שיוצר את הבעיה? והכי חשוב – האם אתם יודעים מה הדרך לשנות את המצב? מה הדרך להפסיק ליצור את הבעיה? אני לא מדבר על תרגילים, או פעילות ספורטיבית. ובטוח שלא על משככי כאבים. אני מדבר על שינוי הרגלים יסודי, יומיומי. על מה שאתם עושים הכי הרבה, בצורה שמשפיעה עליכם הכי הרבה.

לשנות הרגלים זה קשה, יגידו לכם, יש פתרון קל יותר. יכול להיות. ואם יש לכם פתרון כזה – נסו אותו. אבל מי שמצליח ליצור שינוי יסודי בהרגלים שלו, יראה תוצאות מהותיות. וזה התהליך שאני מלווה אנשים בו.

ומעבר לבעיה הבוערת, רוב האנשים שאני פוגש מוצאים סיפוק רב בתהליך המדובר, הרבה אחרי שאותה בעיה כבר דוהה ונשכחת. הם לומדים איך לשלוט בגוף שלהם באופן מודע וזו דרך מופלאה.

אז מי גונב את החוליות שלכם?

היום אני רוצה לחשוף בפניכם את הקשר בין עמוד השדרה שלכם לשאר הגוף, את ההרגלים היסודיים שגורמים לבעיות עמוד שדרה ושאף אחד לא סיפר לכם עליהם. האופן שבו עמוד השדרה עובד עם שאר הגוף מהווה סיבה עיקרית לבעיות עמוד שדרה בימינו.

החלק התחתון של הגב מחובר לרגליים, החלק העליון מחובר לזרועות ולראש. בעיות גב תחתון מושפעות לרוב ע"י הרגליים ובעיות גב עליון מושפעות ע"י הזרועות.

לכל אחד יש מעטפת מיוחדת של הרגלים

בגדול, כולנו בנויים אותו דבר. אותן עצמות, שרירים, עצבים וכו'. ההבדל הגדול בינינו לא נמצא בצילום רנטגן או סי.טי; הם כמו פוסטר של אנטומיה, חסרי חיים.
כוח החיים שבתוכנו הוא זה שגורם לנו לזוז ולעשות דברים; האופן שבו אנחנו משתמשים באותן עצמות, שרירים ועצבים יוצר תמונה יחודית, דינמית וחיה, של איזונים משתנים, של זרימה או תקיעות, של קואורדינציה, של תנועה.

זו אנטומיה של תנועה, שאנחנו מלבישים על המבנה הקיים, והיא יכולה לעבוד איתנו או נגדנו. היא תעבוד נגדנו אם הרגלי התנועה שלנו לא תואמים את המבנה המקורי והטבעי שלנו, ותתחיל לשחוק אותו. אחרי שנים, יתחילו לצוץ כאבים.

הרגליים: גונבות מהגב התחתון

הנה דבר שחוזר על עצמו עם כל אדם שעבדתי איתו, ולא רק אלו שסובלים מבעיות גב תחתון: אם בכל פעם שאתם מקפלים את הרגליים כדי לשבת, הגב התחתון שלכם מתקפל, אתם בעצם מקצרים את הגב התפקודי שלכם, כלומר את מה שמתפקד כמו גב. משך שנים, בכל פעם שאתם מקפלים את הרגליים, אתם מקפלים גם את הגב התחתון במקום שלא אמור להתקפל.

החוליות התחתונות מתנהגות כאילו הן חלק מהרגליים, מפרק הירך לרוב תפוס ונעול, ואז אפשר לומר שהרגליים גנבו כמה חוליות מלמטה. במקרה הזה נוצרות עם הזמן בעיות גב תחתון בחומרות שונות, תלוי מתי שואלים, מי האדם ומה הוא עושה בחייו.

לתקן את זה זה לא דבר פשוט, ושיפור משמעותי דורש כמה חודשים של עבודה בשיעורים. למה? כי זה פלונטר של שרירים שיודעים לעבוד ממש טוב בצורה הזו. כדי לקבל בטחון בדפוס תנועה חדש ומשופר, וכדי שהגוף יסכים להתיר את הקשר, חייבים לבנות עבורו חלופה. החלופה מבוססת על הפרדות במקומות הנכונים, על החזרת החוליות האבודות לעמוד השדרה, על שימוש בקרקע, על עידוד עמוד השדרה לעבוד ועוד.

הזרועות: גונבות מהגב העליון

בכל פעם שאתם יושבים מול מחשב עם הידיים על העכבר והמקלדת, אתם מכופפים את חוליות הצוואר ובית החזה שלכם לפנים ולמטה, לכיוון המסך. גם כאן, המסך מושך את תשומת הלב שלכם לכיוונו, הזרועות נשלחות לכיוונו ויחד איתן גם החלק העליון. כך נוצר מצב בו החלק העליון של עמוד השדרה עושה את אותה פעולה שעושות הזרועות, ואפשר לומר שהן שדדו אותו.

הטעות פה היא יסודית, משום שגפיים ועמוד שדרה הם איברים שונים במהותם, שלא אמורים לעשות אותו דבר, או להישלח לאותם מקומות. גם כאן, המשיכה של החוליות העליונות לפנים ולמטה יוצרת בעיות יציבה, בעיות צוואר, בעיות נשימה וכו'.

שלא תחשבו שיש לי משהו נגד רגליים וידיים. אני בעדם; אבל הן איברי העשייה שלנו, ונטייתן לעשות יותר מדי גורמת לעמוד השדרה שלנו לעשות פחות מדי, להפוך לפסיבי, חלש ונשלט. וברבות השנים, לכאבים ובעיות. הכוונה שלנו היא להחזיר כל אחד למקומו ותפקידו, לחזור לאיזון טבעי יותר. להעיר את עמוד השדרה מתרדמתו, לגרום לו לנהל ולעבוד מאחורה, ולגפיים – להוריד מהן את עול השליטה, לשחרר מהן את המתח העודף ואת הכבדות ששורה עליהן.

עמוד השדרה: מה נשאר ממנו?

אז נוצר מצב בו החוליות העליונות נגנבו ע"י הזרועות, והתחתונות ע"י הרגליים. נשאר לכם עמוד שדרה וקטן יותר, מחולק במקומות הלא נכונים. זה לא מפריע לרוב האנשים עד שמגיעים הכאבים או שהתמונה במראה לא מוצאת חן ואתם נראים כפופים מדי. אני רק אגיד, שההבדל בין מה שאתם רגילים לבין מה שאתם יכולים הוא עצום ברוב המקרים.

פתרון לבעיה

שלב ראשון: להכיר בבעיה. אם אתם פה כנראה שעברתם את השלב הזה.
שלב שני: זה קורה בשיעור. לראות את הבעיה בבהירות, להבין אותה ברמה עמוקה ומובנית יותר. למה ואיך היא מתרחשת ולמה היא גורמת.
שלב שלישי: גם זה קורה בשיעור. הבנתם את הבעיה, עכשיו תבינו את הפתרון. מה הכלים בעזרתם תשפרו את המצב, ולא "איך זה נכון". מה הכלים.
שלב רביעי: יצאתם מהשיעור. קיבלתם כלים? עכשיו תשתמשו בהם. עושים את זה בזמן ישיבה, הליכה, עמידה, שכיבה, כל מה שאתם עושים ישים לכלים האלו. תתאמנו בבית ותחזרו לשיעור הבא טובים יותר.

וחוזר חלילה. מתקדמים בדרך הזו, ועם הזמן החוליות הגנובות חוזרות לבעליהם החוקיים, הרגליים והידיים לומדות להתנהג, המפרקים נשארים משוחררים ודברים משתנים – לטובה כמובן.

הירשמו כאן כמנויי האתר וקבלו גישה בלעדית לאזור הסרטונים + פוסטים חדשים אליכם למייל: [convertkit form=4916177]

אם העניין מדבר אליכם, ואתם מוכנים לצאת לדרך, תמצאו את כל הפרטים בדף המסלול השיקומי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.